x
x
x

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Aby w pełni korzystać z serwisu optymalnystart.pl zarejestruj się

ZAREJESTRUJ SIĘ

 
 
 
Optymalny start

Zadaj pytanie naszym ekspertom

Poznaj Ekspertów PURINA® PRO PLAN®.
Sybilla i Krzysztof podzielą się z Tobą wiedzą na każdy temat, co pozwoli uczynić świat Twojego szczenięcia niezwykłym.
Od drobnych wskazówek, które pomogą Ci wprowadzić szczenię do nowego domu,
aż po przydatne sugestie szkoleniowe i żywieniowe. Zapraszamy do kontaktu!

 
 

Krzysztof

lekarz weterynarii

Absolwent Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW, lekarz weterynarii, miłośnik i przyjaciel zwierząt, a prywatnie właściciel psa rasy bokser i żółwia.
Krzysztof odpowie na wszystkie pytania z obszaru weterynarii, doradzi w zakresie problemów zdrowotnych i pielęgnacji szczenięcia.

Sybilla

specjalista ds. żywienia

Absolwentka SGGW oraz Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, specjalista w dziedzinie żywienia zwierząt.
Autorka licznych publikacji naukowych i poradnikowych. Wykładowca i szkoleniowiec - na co dzień pomaga właścicielom zwierząt w doborze zbilansowanego żywienia dla ich czworonożnych podopiecznych. 
 

Nasi eksperci

Zadaj pytanie ekspertowi       
 
ZAPYTAJ>

Nasi eksperciPytania ekspertom mogą zadawać wyłącznie zarejestrowani użytkownicy.

 
zarejestruj się>


lub jeśli posiadasz już konto zaloguj się do serwisu


Ostatnie pytania do Sybilli

 
WSZYSTKIE PYTANIA>

Iwona
Witam. Poprosiłam w schronisku o suczkę, która nie zdominuje starszej suczki. Dostałam mieszańca pinczera. Za dużo męczy starszą suczkę. Nauczyła się nie załatwiać tylko w mojej sypialni, gdzie też sama śpi. Co robić? Będzie jeszcze gorzej, po nowym roku jadę do pracy na miesiąc. Synowie będą z psami.

W okresie po adopcyjnym pies przezywa stres i stopniowo przyzwyczajając się do nowego miejsca nabiera nowych nawyków, których możemy go nauczyć, ale musimy mu je pokazać. Jeśli nie ćwiczymy z psem to robi to co wydaje mu się optymalne w danej sytuacji, ale może nam ludziom nie odpowiadać. Zachęcamy do odwiedzenia strony promującej odpowiedzialne adopcje, gdzie zwierzęta są przekazywane po dopasowaniu dokładnym do możliwości i potrzeb właściciela z domu tymczasowego. Dzięki temu wiemy jakie zwierzę ma nawyki, potrzeby, a także że jest nauczone czystości i mieszkania w domu – co nie jest standardem w przypadku psów mieszkających w kojcu w schronisku. Nas tronie www.adopciaki.pl znajdzie Pani też bazę wiedzy, porad od osób które zajmują się adopcją zwierząt od wielu lat, może też ktoś opisuje podobna sytuację z jaką Pani się boryka. Oprócz tego powinna Pani niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą psich zachowań (np. dyplomowanym behawiorystą), który pomoże Pani podjąć kroki w celu złagodzenia stresu psa i wyuczenia nowych pożądanych nawyków.

Gregor25
Dzień dobry, mam problem z moją 3- miesięczną suczką. Chodzi o to, że wychodzę z nią 5-6 razy dziennie, ale nie załatwia się na dworze tylko po powrocie do domu ze spaceru szuka zaraz miejsca. Nie mam już pomysłu jak ją tego oduczyć i nauczyć toalety na dworze. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam, Grzegorz.

Przyczyn dla których piesek nie chce się załatwiać na dworze, może być kilka. Sugerujemy skonsultować się także ze specjalistą psich zachowań (np. dyplomowanym behawiorystą), który pomoże ocenić czy piesek nie stresuje się oddawaniem kału na dworze. Z kolei z żywieniowego punktu widzenia, należy wyregulować podaż posiłków i absolutnie nie dawać psu jedzenia do woli, ani dużo karmić między posiłkami. Dokładnie wymierzyć porcję dzienną i zobaczyć czy przekąski stanowią nie więcej niż 15% jej masy. Jeśli jest ich więcej, zredukować ilość przekąsek. Podawanie nadmiernej ilości pokarmu sprzyja wzmożonym ruchom jelit i częstszemu oddawaniu kału, co utrudnia nauczenie czystości. Może prowadzić do biegunki, a nawet poważnych chorób przewodu pokarmowego. Porcję dzienną należy podzielić na 2-3 mniejsze posiłki (u szczeniaka czy psa rasy miniaturowej nawet 4), co też pozwoli na łatwiejsze przewidzenie kiedy piesek będzie się wypróżniał. Warto go obserwować gdyż przed defekacją, eksponuje specyficzne zachowania (np. kręci się w kółko). Warto wziąć go wtedy na ręce i przenieść na podkład higieniczny lub wyjść na dwór. Gdy piesek się załatwi koniecznie trzeba go nagrodzić. Jeśli zostawia Pan jedzenie w misce, lub piesek jest non-stop na boku podkarmiany, to niestety ma nieregularne wypróżnienia i może mieć długo problem z nauczeniem czystości.
Ostatnie pytania do Krzysztofa

 
WSZYSTKIE PYTANIA>

majeczka
W jakim wieku należy wykonać kastrację pieska?

Wybór odpowiedniego wieku do kastracji powinien być skonsultowany z lekarzem weterynarii. Wśród lekarzy są zwolennicy wczesnej kastracji, czyli przed osiągnięciem dojrzałości połciowej zwierzę powinno być po szczepieniach profilaktycznych. Wielu lekarzy rekomenduje jednak kastracje po osiągnięciu dojrzałości płciowej, która zależna jest od wielkości psa. Psy ras małych osiągają dojrzałość już w wieku 8 miesięcy, psy ras średnich w wieku 1 roku, a rasy duże i olbrzymie między 18,a 24 miesiącem życia. Zwierzę, które ma zostać poddane zabiegowi kastracji powinno mieć aktualne szczepienia. Lekarz weterynarii może zdecydować się na wykonanie dodatkowych badań krwi dla Psa. Bezwzględnym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu kastracji jest wnętrostwo (brak zejścia jądra do moszny), termin operacji powinien zostać niezwłocznie skonsultowany z lekarzem weterynarii.
amanda
Dzień dobry, mój szczeniak ma duży brzuszek. Weterynarz twiedzi, że jest zarobaczony. Faktycznie po dwóch pierwszych dawkach leku robaki pojawiły się w odchodach, jednak przy trzeciej już nie, a brzuszek nadal jest duży. W czym jest problem?

W pierwszej kolejności skonsultuj z lekarzem weterynarii czy cykl odrobaczania na pewno został już zakończony. Możesz także wykonać badanie kału na obecność pasożytów, co jest rekomendowane w takiej sytuacji. Lekarz też może sprawdzić czy Twój piesek prawidłowo się rozwija, czy po prostu jest przekarmiany. Następnie sprawdź czy ilość podawanych pokarmów w ciągu dnia nie przekracza wielokrotnie potrzeb szczenięcia. Na opakowaniu karmy masz podane dawkowanie w oparciu o docelową masę ciała szczenięcia (jaką osiągnie jako pies dorosły) i w danym wieku (w miesiącach). To jest porcja dzienna jaką pies powinien otrzymywać jeśli je WYŁĄCZNIE suchą karmę. Jeśli otrzymuje inne pokarmy (wilgotne) ich ilość średnio przyjmuje 3-4x większą objętość (np. 100g suchej karmy odpowiada ok. 350g karmy mokrej lub jedzenia domowego). Jeśli podajesz zarówno jedzenie suche jak i mokre, powinieneś proporcjonalnie zmniejszyć porcję i dać po połowie rekomendowanej ilości na cały dzień (o ile oba pokarmy deklarują, że są pełnoporcjowe i zbilansowane). Pokarmy uzupełniające czyli wszelkie przekąski czy przysmaki czy dodatkowe pokarmy nie powinny przekraczać 10 zalecanej dziennej porcji (czyli dla psa, który powinien jeść ok. 100g suchej karmy dziennie, może dostać dodatków ok. 10-35g zależnie od ich koncentracji odżywczej – im tłustsze tym mniej).

Ostatnie pytania do Sybilli

Iwona
Witam. Poprosiłam w schronisku o suczkę, która nie zdominuje starszej suczki. Dostałam mieszańca pinczera. Za dużo męczy starszą suczkę. Nauczyła się nie załatwiać tylko w mojej sypialni, gdzie też sama śpi. Co robić? Będzie jeszcze gorzej, po nowym roku jadę do pracy na miesiąc. Synowie będą z psami.

W okresie po adopcyjnym pies przezywa stres i stopniowo przyzwyczajając się do nowego miejsca nabiera nowych nawykoacutew, ktoacuterych możemy go nauczyć, ale musimy mu je pokazać. Jeśli nie ćwiczymy z psem to robi to co wydaje mu się optymalne w danej sytuacji, ale może nam ludziom nie odpowiadać. Zachęcamy do odwiedzenia strony promującej odpowiedzialne adopcje, gdzie zwierzęta są przekazywane po dopasowaniu dokładnym do możliwości i potrzeb właściciela z domu tymczasowego. Dzięki temu wiemy jakie zwierzę ma nawyki, potrzeby, a także że jest nauczone czystości i mieszkania w domu ndash co nie jest standardem w przypadku psoacutew mieszkających w kojcu w schronisku. Nas tronie www.adopciaki.pl znajdzie Pani też bazę wiedzy, porad od osoacuteb ktoacutere zajmują się adopcją zwierząt od wielu lat, może też ktoś opisuje podobna sytuację z jaką Pani się boryka. Oproacutecz tego powinna Pani niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą psich zachowań (np. dyplomowanym behawiorystą), ktoacutery pomoże Pani podjąć kroki w celu złagodzenia stresu psa i wyuczenia nowych pożądanych nawykoacutew.
Gregor25
Dzień dobry, mam problem z moją 3- miesięczną suczką. Chodzi o to, że wychodzę z nią 5-6 razy dziennie, ale nie załatwia się na dworze tylko po powrocie do domu ze spaceru szuka zaraz miejsca. Nie mam już pomysłu jak ją tego oduczyć i nauczyć toalety na dworze. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam, Grzegorz.

Przyczyn dla ktoacuterych piesek nie chce się załatwiać na dworze, może być kilka. Sugerujemy skonsultować się także ze specjalistą psich zachowań (np. dyplomowanym behawiorystą), ktoacutery pomoże ocenić czy piesek nie stresuje się oddawaniem kału na dworze. Z kolei z żywieniowego punktu widzenia, należy wyregulować podaż posiłkoacutew i absolutnie nie dawać psu jedzenia do woli, ani dużo karmić między posiłkami. Dokładnie wymierzyć porcję dzienną i zobaczyć czy przekąski stanowią nie więcej niż 15 jej masy. Jeśli jest ich więcej, zredukować ilość przekąsek. Podawanie nadmiernej ilości pokarmu sprzyja wzmożonym ruchom jelit i częstszemu oddawaniu kału, co utrudnia nauczenie czystości. Może prowadzić do biegunki, a nawet poważnych choroacuteb przewodu pokarmowego. Porcję dzienną należy podzielić na 2-3 mniejsze posiłki (u szczeniaka czy psa rasy miniaturowej nawet 4), co też pozwoli na łatwiejsze przewidzenie kiedy piesek będzie się wyproacuteżniał. Warto go obserwować gdyż przed defekacją, eksponuje specyficzne zachowania (np. kręci się w koacutełko). Warto wziąć go wtedy na ręce i przenieść na podkład higieniczny lub wyjść na dwoacuter. Gdy piesek się załatwi koniecznie trzeba go nagrodzić. Jeśli zostawia Pan jedzenie w misce, lub piesek jest non-stop na boku podkarmiany, to niestety ma nieregularne wyproacuteżnienia i może mieć długo problem z nauczeniem czystości.
Agunia561
Witam, czym mogę karmić 2-miesięcznego latlerka? Daję jej karmę suchą namoczoną w wodzie i gotuję mięso z kurczaka z marchewką. Co można takiemu pieskowi dać jeszcze?

Jeśli decyduje się Pani na karmienie karmą wysokiej jakości, taką jak Purinareg PRO PLANreg Small Breed Puppy Optistart to nie musi (wręcz nie powinna) pani, w ogoacutele psu dodawać żadnych dodatkoacutew. Ta pełnoporcjowa karma ma optymalny poziom kilkudziesięciu składnikoacutew odżywczych w tym witamin i minerałoacutew oraz kompozycję składnikoacutew podnoszących naturalną odporność Pani psa. Porcja dzienna jest pokazana na opakowaniu w tabeli dawkowania, dla szczeniaka rasy miniaturowej to nie więcej niż połowa filiżanki. Podawanie nadmiernej ilości pokarmu sprzyja wzmożonym ruchom jelit i częstszemu oddawaniu kału, co utrudnia nauczenie czystości. Może prowadzić do biegunki, a nawet poważnych choroacuteb przewodu pokarmowego. Z czasem też przekarmianie przyczynia się do nadwagi i otyłości pieska, oraz wynikających z tego licznych choroacuteb. Pieski ras miniaturowych nie potrzebują dziennie więcej niż 1 filiżankę suchej karmy dobrej jakości, podzielone na 3-4 posiłki. Jeśli chce Pani pieska nagrodzić może pani podać odrobinę podgotowanego mięsa, czy marchewki oraz neutralnych owocoacutew np. jabłka czy banana. Jednak należy podkreślić, że ilość WSZYSTKICH dodatkoacutew w ciągu jednego całego dnia nie powinna przekraczać tego, co mieści się na 2 dużych łyżkach od zupy.
Agunia561
Witam, chciałabym się dowiedzieć, kiedy mogę wyjść na dwór z latlerkiem, który ma 2 miesiące i 2 tygodnie, a za 4 dni mija dwutygodniowy okres po pierwszym szczepieniu? Po świętach ma mieć drugie szczepienie. Jestem przerażona, bo w domu wszędzie się załatwia, a już mam powoli dość tego, gdyż posiadam roczne dziecko. Ile jeszcze muszę czasu odczekać, żeby wyprowadzić Skaylle chociaż na kilka minut na załatwienie się na dwór?

W przypadku szczeniąt, decyzję o możliwości wychodzenia na dwoacuter podejmuje się w porozumieniu z prowadzącym lekarzem weterynarii i uzależniona od schematu szczepień, aktualnego stanu zdrowia psa oraz pogody i ryzyka przeziębienia (czy jest np. mokro lub mroźno). Przeważnie po drugim szczepieniu zezwala się szczeniętom na wyjście na załatwienie potrzeb fizjologicznych na czystym (mało uczęszczanym przez inne psy) kawałku murawy. Zdecydowanie odradza się kontakty bezpośrednie z innymi psami (obwąchiwanie się etc.) jeszcze na tym etapie, szczegoacutelnie psoacutew obcych o nieznanym statusie szczepień. Zachęcamy serdecznie sięgnąć po karmę Purinareg PRO PLANreg Small Breed Puppy Optistart, gdyż zawiera ona unikalną kompozycję składnikoacutew podnoszącą odporność szczeniąt nawet o połowę w poroacutewnaniu do innych szczeniąt. Podzielenie porcji dziennej na 4 mniejsze posiłki, też pozwoli na łatwiejsze przewidzenie kiedy piesek będzie się wyproacuteżniał. Warto go obserwować gdyż przed defekacją, eksponuje specyficzne zachowania (np. kręci się w koacutełko). Warto wziąć go wtedy na ręce i przenieść na podkład higieniczny lub wyjść na dwoacuter. Gdy piesek się załatwi koniecznie trzeba go nagrodzić. Jeśli zostawia Pani jedzenie w misce, lub piesek jest non-stop na boku podkarmiany, to niestety ma nieregularne wyproacuteżnienia i może mieć długo problem z nauczeniem czystości.
Lucas5
Witam mam pytanie, jak gramowo dawać szczeniakowi jedzenie i jakie witaminy najlepiej dodawać do jedzenia? Gotuję na zmianę: ryż, kasza, płatki owsiane, kurczak, królik, marchew, kalarepa, jabłko, burak.

Aby wiedzieć jakie proporcje i ilości jedzenia podawać trzeba wiedzieć jakie jest dzienne zapotrzebowanie psa, ktoacutere jest uzależnione od wielu indywidualnych czynnikoacutew jaknbspm.in. wielkość i masa ciała psa, wiek psa oraz poziom aktywności. W przypadku karm Purina ProPlan jest łatwo oznakowane na każdym opakowaniu i zawiera tabelę pokazującą porcję dzienną w gramach karmy na cały dzień dla konkretnego psa o konkretnych potrzebach. W karmie ProPlan jest zbilansowana zawartość kilkudziesięciu składnikoacutew odżywczych i nic nie trzeba suplementować. Dodatkowo konkretne linie karm np. OPTIDeram zawierają dodatkową kombinację składnikoacutew odżywczych poprawiających zdrowie skoacutery i jakość sierści u psoacutew już na przestrzeni 3 tygodni (odpowiadającą użyciu wielu suplementoacutew). nbspJedzenia gotowanego podaje się średnio 3-5 razy więcej objętościowo zależnie od tego z jakich jest surowcoacutew, do tego jeszcze roacuteżne suplementy. Podobnie ilość odchodoacutew na spacerze jest istotnie większa. Aby prawidłowo je zbilansować skontaktuj się ze specjalistą żywienia zwierząt (najlepiej z jednej z uczelni weterynaryjnych).
Asia1324
Jak często będe musiała wychodzić na spacer ze swoim pupilem?

Przeciętnie z dorosłym psem wychodzi się nbspprzynajmniej 3 razy dziennie na spacery co ok. 8 godzin tzn. wcześnie rano (ok. 6-8.00), popołudniu (ok. 16-18.00) oraz wieczorem (ok. 19-22.00). Przynajmniej jeden ze spaceroacutew powinien być dłuższy (około 1 godziny) i pozwolić psu na wyrażenie naturalnych zachowań (pobieganie za piłką czy innym aportem, pogonienie się z innymi psami). Spacer poranny także powinien zawierać elementy dodatkowej aktywności (przynajmniej intensywne 15 minut) aby pies potem oczekując na właściciela nie demolował pomieszczenia w ktoacuterym zostaje. Ze szczeniętami często na początku trzeba wychodzić częściej ndash nawet 5 razy aby nauczyły się że potrzeby fizjologiczne załatwia się na dworze o odpowiednich porach.
Olimpia
Witam mam rocznego pieska rasy Shih tzu, który jest strasznym niejadkiem. Jest zdrowy, ponieważ jest pod stałą kontrolą weterynaryjną, ale problem polega na tym, że mało je. Dostaje mokrą karmę firmy Pedigree z jagnięciną oraz Dolinę Noteci, prócz tego suchą karmę z łososiem firmy Puriny Pro Plan oraz gotowane mięso lecz pies niechętnie chce jeść. Moje pytanie brzmi jak mogę zachęcić mojego pieska do jedzenia aby zaczął chętniej jeść?

Pocieszająca nowina jest to, że prawdopodobnie piesek jest absolutnie zdrowy, a nie chce jeść bohellip za dużo dostaje jedzenia. Proszę dokładnie odmierzyć podawane proporcje. Pies rasy Shih Tzu przeciętnie waży ok. 6 kg i na cały dzień potrzebuje nie więcej niż ok. 500 kcal. Poniżej w tabelce ma Pani rozpisane ile pies o takich potrzebach powinien otrzymywać pokarmoacutew jeśli spożywa je same lub razem: nbsp nbsp Karma sucha Karma mokra Mięso chude gotowane Dzienna porcja TYLKO SUCHE 120 g (poacuteł kubka) X X Dzienna porcja TYLKO MOKRE X 400 g (cały kubek / puszka) X Dzienna porcja MIESZANE 60 g (niecała filiżanka) 130 g (1/3 puszki) 120 g (np. 1 skrzydełko z kurczaka) nbsp Niestety, jeśli piesek nie zjada około frac34 dziennej zalecanej porcji karmy pełnoporcjowej takiej jak Purina reg Pro Planreg, nie możemy zapewnić, że jego dzienna porcja jest zbilansowana pod względem wszystkich składnikoacutew odżywczych. Także jeśli spożywa powyżej 20 innych pokarmoacutew dziennie, ktoacutere nie są zbilansowane (jak jedzenie domowe), powinna Pani zasięgnąć porady lekarza weterynarii odnośnie tego czy nie należy jego diety odpowiednio suplementować. Proszę pamiętać że Pani piesek jest bardzo mały i małe ciasteczko to 1/10 jego zapotrzebowania, a 1 paroacutewka to połowa dziennej porcji (do tego zawiera nieodpowiednie dla psa proporcje składnikoacutew odżywczych, w tym nadmiar niektoacuterych mikroskładnikoacutew negatywnie wpływających na funkcje jego narządoacutew). Zachęcamy do stosowania wyroacutewnanego zbilansowanego żywienia wyłącznie karmą pełnoporcjową i ograniczenie innych dodatkoacutew do poziomu 1-2 łyżek dziennie.
Joanna99
Witam mam pytanie, mój york nie potrafi sikać na dworze, jedynie na matę. Jak ją tego oduczyć?

Nauka czystości jest opisana w artykule LINK. Jeśli od dłuższego czasu (ponad 2 miesiące) piesek nie nauczył się załatwiać na dworze, to niestety moacutegł się wyuczyć, że załatwia się w domu. Oznacza to że należy wrobić w nim nowe nawyki, czyli zmienić jego dotychczasowe zachowanie. W tym celu należy skontaktować się ze specjalistą psich zachowań i trenerem, ktoacutery pomoże Państwu wzmocnić pożądane zachowania, a zminimalizować oddawanie moczu w miejscach, w ktoacuterych Państwo sobie nie życzycie.
Kamakom
Łódź

Witam piesek nie chce jeździć autem ma ślinotok jak tylko się go tam włoży. Co mam zrobić by czuł się komfortowo jeżdżąc i by nie wymiotował? Dziękuję.

Istnieje wiele przyczyn dla ktoacuterych psy nie lubią jeździć samochodem i nerwowo reagują nawet w kroacutetkiej podroacuteży. Podobnie jak ludzie, mogą też cierpieć na chorobę lokomocyjną, na ktoacuterą są przepisywane specjalne tabletki przez lekarza weterynarii. Jednak podstawową zasadą jest nie podawanie ŻADNYCH pokarmoacutew przynajmniej na 6 godzin przed podroacuteżą. Jest to szczegoacutelnie ważne, gdy pozostawiamy jedzenie w misce na cały dzień ndash gdyż w ogoacutele przez to nie wiemy czy pies zjadł czy nie. Dlatego psa należy karmić w 2 do 3 posiłkoacutew dziennie podzielonymi porcjami jedzenia. Kolejnym elementem jest przyzwyczajanie psa do podroacuteży samochodem. Możemy to zrobić sami, zaczynając od samego siedzenia w samochodzie z psem przez ok. 10 min. Po powrocie do domu nagradzamy pieska ulubionym gryzakiem lub właśnie posiłkiem (ktoacuterego przecież od 6 godzin nie jadł). Po kilku takich sesjach siedzenia w samochodzie (z czasem z włączonym silnikiem), wybieramy się w kroacutetką podroacuteż np. robimy kroacutetka rundkę wokoacuteł bloku. Aby przyzwyczajanie do podroacuteży miało sens, treningi muszą odbywać się 2-3 razy w tygodniu w podobnym rytmie. Jeśli mimo takiego przyzwyczajanie po miesiącu nadal piesek bardzo się denerwuje i ma mdłości, należy udać się do lekarza weterynarii, aby zrobić pogłębione badania. Pies może tylko nerwowo reagować na podroacuteż, ale też może świadczyć to o niektoacuterych chorobach żołądka, ktoacutere może wykluczyć wyłącznie lekarz weterynarii. Więcej na ten temat: https://www.optymalnystart.pl/article/porady-dotyczace-podrozowania
MaToja0402
Głogów

Witam, chciałabym się zapytać jak oduczyć szczenieka gryzienia? Mam ją już od. 2 mies. i cały czas gryzie. Jak ją oduczyć ? :)

Psy mają naturalną potrzebę gryzienia, ktoacutera będzie mu towarzyszyć przez całe jego życie. Warto podsuwać psu odpowiednie zabawki, w ktoacuterych w środku możemy schować coś do jedzenia, aby to gryzienie kojarzyło mu się z nagrodą i wybierał odpowiednie gryzaki. Uważa się że pies ma potrzebę gryzienia i memłania czegoś nawet do 3 godzin dziennie. W przypadku większości szczeniąt, a także wielu psoacutew dorosłych wiąże się to z koniecznością chowania wszelkich innych obiektoacutew ktoacutere mogą zostać pogryzione (np. buty, zabawki, kable). Jeśli samo podsuwanie gryzakoacutew, sznurkoacutew i zabawek interaktywnych z jedzeniem nie wystarcza, zachęcamy do kontaktu ze specjalista psich zachowań i trenerem, ktoacuterzy pomoże państwu wzmocnić pożądane zachowania, a zminimalizować gryzienie rzeczy ktoacuterych Państwo sobie nie życzycie. Więcej na ten temat: https://www.optymalnystart.pl/article/szczeniak-gryzie---jak-nie-dac-sie-zjesc
Esia21
Czy jest możliwe, żeby piesiu miał uczulenie na drób? Ftedziu miał problemy z częstym kaszlem, sami przetestowaliśmy, że pojawia sie on po pokarmach drobiowych. Wszystko jedno czy puszka, czy sami gotowaliśmy np. serduszka, żołądki, wątróbkę. Od kilkunastu dni wyeliminowaliśmy drób z jadłospisu i kaszlu nie ma. Ale wolałabym zasiegnac rad ekspertów.

Na każdy pokarm pies może nabawić się reakcji nadwrażliwości, szczegoacutelnie gdy występuje on w dużym stężeniu w jego diecie. Podobnie jak dzieci najwięcej ponad frac34 reakcji obserwuje się po spożyciu wołowiny i produktoacutew nabiałowych. Reakcję nadwrażliwości na białko kurczaka obserwuje się nie częściej niż u co 5 psa ktoacutery ma objawy nadwrażliwości. Aby to jednoznacznie zweryfikować należy przeprowadzić dietę eliminacyjną, a następnie wykonać proacutebę prowokacyjną. W tym celu należy karmić pieska przez okres 6-8 tygodni wyłącznie dietą prawdziwie hipoalergiczną czyli taką w ktoacuterej białko zostało pocięta na tak małe kawałeczki, że nie wywołuje reakcji alergicznej. Są to specjalistyczne diety weterynaryjne takie jak Purina reg Pro Planreg Veterinary Diet HA oparte na hydrolizatach i oczyszczonych źroacutedłach tłuszczu i skrobi. Po okresie diety eliminacyjnej (minimum 6 tygodni), należy przygotować proacutebę prowokacyjną. Na 5 kg masy ciała pani psa proszę przygotować około 1 łyżki gotowanej piersi z kurczaka (czyli jeśli pies waży 10 kg to dwie łyżki itd.). Proszę podawać przez 3 dni z rzędu taką porcję. Jeśli na przestrzeni 2 tygodni wroacutecą objawy nadwrażliwości, otrzyma Pani jednoznaczną odpowiedź że jest to reakcja pokarmowa na białko z kurczaka. Opisane objawy ndash kaszel, mogą świadczyć o innych problemach zdrowotnych psa. Oproacutecz standardowych zaleceń (ogoacutelny status zdrowotny oraz potencjalne zarobaczenie), warto skonsultować stan serca i wyeliminować choroby żołądka. Dlatego rekomendujemy niezwłoczną kontrolę w lecznicy weterynaryjnej. Proszę też z lekarzem skonsultować wielkość posiłku, czy aby nie jest za duży czy za tłusty, oraz czy nie zawierał elementoacutew drażniących np. kości czy zbyt włoacuteknistych niestrawnych elementoacutew (np. z kurzych żołądkoacutew).
Dorota_2
Lipno

Dzień dobry, mam szczenię 7 tygodni. Czy ono może mieć łupież? Na sierści zauważyłam oznaki łupieżu... jak się go pozbyć?

U tak małego szczeniaczka, proszę niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii i zdiagnozować problem. Może to być po prostu reakcja przesuszonej skoacutery, ale też objaw poważnych choroacuteb w tym także pasożytniczych czy niedoboroacutew. Dlatego nie należy na własną rękę nic robić tylko skonsultować się ze specjalistą. Nawet kąpiel w delikatnym szamponie dla szczeniąt ze sklepu zoologicznego może pogłębić problem, a nie go rozwiązać, więc decyzje o postepowaniu powinien podjąć lekarz. W przypadku problemoacutew skoacuternych u szczeniąt rekomendujemy nasze karmy z linii Purina reg Pro Planreg Puppy OPTIderma bogate w łososia lub specjalistyczne diety weterynaryjne Purinareg Pro Planreg Veterinary Diet HA lub DRM dobierane przez lekarza weterynarii.
Kinia551
Kielce

Witam, moje pytanie brzmi następująco: Dlaczego mój mały pupil na spacerach, a także w domu zjada swoje odchody?

Zjadanie odchodoacutew jest traktowane jako naturalne zachowanie u szczeniąt, wywodzące się ze zjadania odchodoacutew zwierząt roślinożernych w celu uzupełnienia mikroflory jelitowej. Jednak ze względu na bezpieczeństwo i zdrowie naszych psoacutew obecnie nie jest to rekomendowane, gdyż może prowadzić do przenoszenia pasożytoacutew i groźnych choroacuteb. Dlatego należy podjąć fizyczne kroki do ograniczenia tego zachowania, ze względu na dobro i zdrowie zwierzęcia poprzez kontrolę na spacerze na smyczy lub noszenie przez psa kagańca, do czasu wyćwiczenia komendy bdquonie rusz / nie wolnordquo. W skutecznym reagowaniu na komendy pomoże regularny udział w zajęciach z psiego posłuszeństwa, do ktoacuterych serdecznie zachęcamy. Psa należy bezwzględnie odrobaczyć u swojego lekarza weterynarii oraz zastosować dietę lekkostrawną z linii PRO PLANreg OPTIDIGEST bogatą w jagnięcinę, zawierającą specjalne prebiotyki. Prebiotyki te będą podtrzymywać mikroflorę w jelitach psa ndash dzięki czemu wpłyną na poprawę funkcjonowania psa.
Aakalia
Sosnowiec

Witam, chciałabym zapytać jak oduczyć psa niszczenia butów. Nie wiem dlaczego, ale bardzo lubi obgryzać buty pomimo zmiany już uzębienia.

Aby pies nie traktował naszych butoacutew jako gryzakoacutew, należy dostarczyć mu odpowiednio interesujące zabawki oraz przekąski, takie jak np. PRO PLANreg Dental PRO BAR, ktoacutere podawane regularnie co 2-3 dzień pozwalają na skuteczną redukcję odkładania się kamienia nazębnego, nawet o 40. Natomiast najskuteczniejszą techniką ochrony butoacutew jest ich hellipchowanie w szafce. Pies nie wie co mu wolno a czego nie wolno gryźć. Jeżeli zachowanie jest wyjątkowo uporczywe, a pies wyciąga z szafek buty żeby gryźć skontaktuj się ze specjalistą psich zachowań (zoopsychologiem lub behawiorystą) pracującym metodami pozytywnymi, ktoacutery pomoże wyrobić w psie nowe nawyki.
paulinaa140
Dzień dobry :-) Mam suczkę rasy York terrier, 26 października będzie miała 5 miesięcy. Malutką mam od 2 miesięcy i niestety ciągle załatwia się w domu. Próbowałam różnych sposobów. Maty, żwirek, wychodzenie po każdym posiłku/spaniu /w trakcie zabawy, wychodzenie o stałych godzinach i niestety żaden sposób nie zaskutkował. Mam pytanie czy możecie mi w jakikolwiek sposób pomóc? Wytłumaczyć co robię źle, że po prawie 3 miesiącach nauki Sandy nadal załatwia się w domu? :-) będę wdzięczna za każdą wskazówkę. Pozdrawiam :-)

Na tym etapie zachęcamy przede wszystkim zrobić badania czy piesek na pewno jest zdrowy i zbadać mocz w lokalnej lecznicy u lekarza weterynarii. Warto też zweryfikować dietę psa ndash karmy takie jak PRO PLANreg Puppy Small amp Mini z OPTISTARTreg nie tylko zwiększają odporność szczenięcia o połowę, wspomagając jego naturalne siły obronne przed czynnikami zewnętrznymi, ale ma też optymalny poziom podaży białka. Nadmiar białka w diecie (może pochodzić także z przekąsek lub zbyt bogatych w białko pokarmoacutew), a także soli z ludzkich przekąsek (a zwłaszcza wędlin i konserw), może nasilać diurezę (siusianie). Podawanie też optymalnie zbilansowanych pokarmoacutew, ale w nieodpowiednich ilościach i nadmiaru przekąsek, także może dawać taki skutek. Piesek może sobie nie radzić z kontrolą wyproacuteżniania. Dlatego proszę spojrzeć pod tym kątem na dietę pieska i przedyskutować ze swoim lekarzem weterynarii. Jeśli ze zdrowiem i ilością wyproacuteżnień jest wszystko ok, a jest to wyłącznie kwestia nawykoacutew proszę skontaktuj się ze specjalistą psich zachowań (zoopsychologiem lub behawiorystą) pracującym metodami pozytywnymi, ktoacutery pomoże wyrobić w psie nowe nawyki.
Joanna
Witam, jestem właścicielką dużej hodowli piesków Chihuahua i Rosyjski Toy. Chciałam zapytać czy jesteście Państwo zainteresowani, żeby szczenięta wychodzące z naszej hodowli otrzymywały Wasze wyprawki? Pozdrawiam.

Bardzo dziękujemy za zainteresowanie naszą marką. W tym momencie niestety nie prowadzimy oferty dla kanału hodowlanego. Ale jeśli to się zmieni chętnie skontaktujemy się z Panią i przekażemy możliwości wspoacutełpracy.
Weronika14
Dzień dobry Posiadam 8-miesięcznego maltańczyka i ma on problem z załatwianiem się na maty. Od małego szczeniaka, w domu porozkładałam maty, aby mógł się na nich wypróżniać. Jednak ma z tym duży problem i nie wiem jak mam sobie z tym poradzi, a mianowicie chodzi o to, że załatwia się, tam gdzie mu się podoba. Oczywiście zdarza mu się, siusiać na matę, ale jest to sporadyczne i dzieje się to zazwyczaj kiedy żadne z domowników akurat tego nie widzi, przez co nie mamy możliwości dania mu za to nagrody. Ponad to kupiłam mu spryskiwacz do nauki czystości, którym spryskuję owe maty, jednak to nie daje żadnych rezultatów. Nadal potrafi obsikać: ścianę, szafkę, kanapę, przez co w domu zapanował smród sików. Szukałam w internecie porad jak nauczyć go czystości, lecz mam wrażenie, że to wszystko już nie działa. Ręce mi opadają i nie wiem co mam robić, bardzo liczę na jakieś rady i, że w końcu coś na niego poskutkuje, z góry dziękuję.

Witamy serdecznie, Bardzo dziękujemy za zaufanie jakim darzy Pani nasz serwis. Po uważnym przeanalizowaniu opisanego przypadku, prosimy aby niezwłocznie udała się Pani z pieskiem do lekarza weterynarii na badanie moczu (i krwi jeśli do tej pory nie miał). Dopiero po wykluczeniu możliwych choroacuteb pęcherza moczowego czy nerek, warto będzie poddać analizie zachowanie psa. Ponieważ proces trwa już długo i wygląda na zachowanie nawykowe, samodzielne działania Państwa mogą okazać się nieskuteczne. Dlatego sugerujemy skorzystać z pomocy certyfikowanego specjalisty zachowań psoacutew, ktoacutery pomoże dobrać Państwu skuteczne techniki pracy z psem. Lista specjalistoacutew w całej Polsce do ktoacuterych można się zgłosić: http://behawioryscicoape.pl/behawiorysci Na przestrzeni kilku tygodni powinno udać się Państwu wzmocnić pożądane zachowania - czyli w tym przypadku wyproacuteżnianie się poza domem i poprawić komfort życia pieska i Państwa. Życzymy zdrowia pani psu i pomyślnego treningu czystości, Dr Sybilla
MuteAngel
Czerwionka-Leszczyny

Witam, mam 2 suczki rasy buldog francuski, które mają ok. 6 miesięcy. Wszystko robią razem. Jak to młode pieski razem się bawią, śpią. Problem jest wtedy kiedy obie dostają suche jedzenie. Jedna jest łapczywa i nie dość, że zje swoje, to warczy na drugą i próbuje zjadać porcje drugiej. Pilnuję ją, lecz za każdym razem tak jest. Po tych incydentach druga nie za bardzo chce jeść. Proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Zachęcam serdecznie do kontaktu z certyfikowanym behawiorystą lub zoopsychologiem, aby dokładnie przeanalizować zachowania suczek i pomoacutec im w prawidłowym budowaniu relacji między sobą, opiekunami oraz innymi psami. Oproacutecz tego polecam: 1. wspomoacutec spowolnienie pobierania pokarmu, 2. utrzymanie podziału na 3 posiłki oraz 3. rozdzielenie psoacutew podczas karmienia. W rasie buldog francuski zalecane są karmy Purinareg ProPlanreg Medium z linii wspomagającej wrażliwy przewoacuted pokarmowy bogate w jagnięcinę z formułą OPTIDIGESTtrade lub wspomagające wrażliwą skoacuterę i piękną sierść bogate w łososia z formułą OPTIDERMAtrade. Obecnie rekomendowana porcja dzienna to około 150-200 gramoacutew (zależnie od wielkości i poziomu aktywności suczek). Pokarmy uzupełniające czyli wszelkie przekąski czy przysmaki czy dodatkowe pokarmy nie powinny przekraczać 10 zalecanej dziennej porcji (czyli dla psa, ktoacutery powinien jeść ok. 100g suchej karmy dziennie, może dostać dodatkoacutew ok. 10-35g zależnie od ich koncentracji odżywczej ndash im tłustsze tym mniej). Staraj się uczyć suczki, aby nie jadły zbyt łapczywie, gdyż nie jest to dla nich zdrowe. Łykają wtedy więcej powietrza i zmniejsza się strawność karmy, co przekłada się na procesy gnicia w jelitach oraz zgazowanie psa, a także jego nerwowość. Mogą Ci w tym pomoacutec specjalnie skonstruowane miski w kształcie labiryntu lub z wypustkami. Powinny mieć też ciężkie metalowe lub ceramiczne miski, aby jak najmniej bdquowędrowałyrdquo podczas spożywania posiłku. Odmierz 75 rekomendowanej dziennej porcji i podziel na 3 posiłki. Następnie podaj pierwszy posiłek po porannym spacerze. Suczki najlepiej najpierw rozdzielić na dwa pomieszczenia np. łazienka i kuchnia. Proszę w posiłku towarzyszyć i słownie lub mieszaniem palcem w misce zachęcać do jedzenia suczkę, ktoacutera ze stresu mniej chętnie je. Także aby poprawić u niej procesy trawienne i zwiększyć smakowitośc jedzenia, proszę zakupić u lekarza weterynarii 3-7 saszetek probiotyku Purinareg ProPlanreg FORTI FLORAtrade. Wystarczy posypać preparatem FORTI FLORAtrade, a zostanie ze smakiem zjedzony a objawy stresu (pochodzenia jelitowego) znikną. Jeśli posiłek nie zostanie zjedzony w ciągu 15 minut, schowaj jedzenie. Następną porcję podaj dopiero po popołudniowym, a następnie po wieczornym spacerze. Jeżeli wcześniej nie dojedzą ndash nie zwiększaj posiłku, mają być podobnej wielkości. Każdy zdrowy pies, o zroacutewnoważonym rytmie dnia i przy zmotywowanych opiekunach w ciągu 3-5 dni zacznie regularnie jeść i się wyproacuteżniać, pod warunkiem że otrzymuje odpowiednio dobrane dla siebie jedzenie o wysokiej strawności i smakowitości, jak karmy z linii Purinareg ProPlanreg. Bądź konsekwentny, a na przestrzeni 3-6 tygodni zobaczysz znaczną poprawę nie tylko w rytmie wyproacuteżnień, aktywności suczek, czy lepszym i zdrowszym wyglądzie, ale także bardziej zroacutewnoważonym zachowaniu. U psoacutew nadpobudliwych, przewidywalny rytm dnia (w tym posiłkoacutew) jest podstawowym sposobem na podniesienie ich poczucia bezpieczeństwa, obniżenie poziomu stresu i zmniejszenie nerwowości. Gdy nauczą się rytuału karmienia (około 4-6 tygodni), będzie można spokojnie zacząć proacutebować karmić je w jednym pomieszczeniu (odwroacutecone do siebie tyłem lub rozdzielone np. stołem lub wysepką kuchenną). Jeżeli jedna z suczek będzie nadal wykazywać agresję wobec drugiej, proszę koniecznie zasięgnąć porady doświadczonego behawiorysty i trenera, gdyż może to odbić się na dobrostanie drugiego psa i przenieść na inne sfery życia związane z pilnowaniem zasoboacutew jak np. dostęp do miski z wodą, przejście przez drzwi, względy właściciela etc.
Mirosława49
Jak mam przekonać mojego 7 letniego owczarka do polubienia suchej karmy, jadł tylko karmy mokre?

Sprawdź ILE W OGOacuteLE POWINIEN JEŚĆ Twoacutej pies w ciągu dnia. Na opakowaniu karmy masz podane dawkowanie w oparciu o prawidłową masę ciała Twojego psa w zależności od poziomu jego aktywności. Dla psa ważącego pomiędzy 35-45kg (przeciętny zakres masy ciała dla psoacutew w typie owczarka niemieckiego), jest to porcja dobowa ok. 500-600g dobrej suchej karmy (jak Purinareg ProPlanreg Adult Large Breed Athletic OPTIDIGESTtrade bogata w jagnięcinę). To jest porcja dzienna jaką pies powinien otrzymywać jeśli je WYŁĄCZNIE suchą karmę. Jeśli otrzymuje inne pokarmy (wilgotne) ich ilość średnio przyjmuje 3-4x większą objętość (może to być nawet ok. 2 kg karmy mokrej lub jedzenia domowego). Jeśli podajesz zaroacutewno jedzenie suche jak i mokre, powinieneś proporcjonalnie zmniejszyć porcję i dać po połowie rekomendowanej ilości na cały dzień (o ile oba pokarmy deklarują, że są pełnoporcjowe i zbilansowane). Jeśli chcesz podawać pokarmy przygotowywane w domu, należy dobrać do niego odpowiednią suplementację oraz wykluczyć szkodliwe dla psa pokarmy jak m.in. wędliny, cebula, czosnek, winogrona i inne. Odmierz 75 rekomendowanej dziennej porcji i podziel na 2 posiłki. Następnie podaj pierwszy posiłek po porannym spacerze. Jeśli nie zostanie zjedzony w ciągu 15 minut, schowaj jedzenie. Następną porcję podaj dopiero po wieczornym spacerze. Jeżeli wcześniej pies nie dojadł ndash nie zwiększaj posiłku, mają być podobnej wielkości. Każdy zdrowy pies, o zroacutewnoważonym rytmie dnia i przy zmotywowanych opiekunach w ciągu 3-5 dni zacznie regularnie jeść i się wyproacuteżniać, pod warunkiem że otrzymuje odpowiednio dobrane dla siebie jedzenie o wysokiej strawności i smakowitości, jak np. karma Purinareg ProPlanreg Adult Large Breed Athletic OPTIDIGESTtrade bogata w jagnięcinę. Pokarmy uzupełniające czyli wszelkie przekąski czy przysmaki czy dodatkowe pokarmy nie powinny przekraczać 10 zalecanej dziennej porcji (czyli dla psa, ktoacutery powinien jeść ok. 100g suchej karmy dziennie, może dostać dodatkoacutew ok. 10-35g zależnie od ich koncentracji odżywczej ndash im tłustsze tym mniej). Bądź konsekwentny, a na przestrzeni 3-6 tygodni zobaczysz znaczną poprawę nie tylko w rytmie wyproacuteżnień, aktywności Twojego psa, czy lepszym i zdrowszym wyglądzie, ale także bardziej zroacutewnoważonym zachowaniu. U psoacutew nadpobudliwych, przewidywalny rytm dnia (w tym posiłkoacutew) jest podstawowym sposobem na podniesienie ich poczucia bezpieczeństwa, obniżenie poziomu stresu i zmniejszenie nerwowości.
Izabela81
Jak mogę nauczyć psa, aby jadł specjalnie skomponowaną dla niego karmę? Mój manchester terier nie chce jeść żadnej, ewentualnie zje jeśli przez kilka dni prawie nic nie będzie jadł. Lubi głównie parówki i zupy domowe, rzadko kiedy skórę z boczku, ziemniaki i gotowane warzywa, ale przecież nie jest to dla niego zbilansowany pokarm. Jako mały szczeniaczek jadł karmy suche i mokre.

Manchester Terrier to pies małej rasy osiągający pomiędzy 7-10kg masy ciała (wg. wzorca). Ilość jedzenia, ktoacutera należy się psu tej wielkości w ciągu dnia zależy od jego indywidualnej aktywności i koncentracji tłuszczu i inny składnikoacutew w porcji. Warto zwroacutecić uwagę na to, że piesek taki na cały dzień potrzebuje maksymalnie 620 kcal, a jedna przeciętna paroacutewka to ponad 150kcal (czyli frac14 dziennego zapotrzebowania) z czego ponad 80 energii pochodzi z tłuszczu. Dodatkowo ludzkie wędliny zawierają liczne szkodliwe dal zwierząt dodatki konserwujące, i nieodpowiedni poziom niektoacutery składnikoacutew jak np. fosfor ktoacutery uszkadza psie nerki. Regularne podawanie takich pokarmoacutew prowadzi do problemoacutew ze zdrowiem psa, takim jak stany zapalne przewodu pokarmowego czy niewydolność nerek. Sprawdź ILE W OGOacuteLE POWINIEN JEŚĆ Twoacutej pies w ciągu dnia. Na opakowaniu karmy masz podane dawkowanie w oparciu o prawidłową masę ciała Twojego psa w zależności od poziomu jego aktywności. Dla psa ważącego pomiędzy 7-10kg, jest to porcja dobowa ok. 130-175g dobrej suchej karmy (jak Purinareg ProPlanreg Adult Small Breed OPTIBALANCEtrade). To jest porcja dzienna jaką pies powinien otrzymywać jeśli je WYŁĄCZNIE suchą karmę. Jeśli otrzymuje inne pokarmy (wilgotne) ich ilość średnio przyjmuje 3-4x większą objętość (jest to ok. 650g karmy mokrej lub jedzenia domowego). Jeśli podajesz zaroacutewno jedzenie suche jak i mokre, powinieneś proporcjonalnie zmniejszyć porcję i dać po połowie rekomendowanej ilości na cały dzień (o ile oba pokarmy deklarują, że są pełnoporcjowe i zbilansowane). Jeśli chcesz podawać pokarmy przygotowywane w domu, należy dobrać do niego odpowiednią suplementację oraz wykluczyć szkodliwe dla psa pokarmy jak m.in. wędliny, cebula, czosnek, winogrona i inne. Odmierz 75 rekomendowanej dziennej porcji i podziel na 3 posiłki. Następnie podaj pierwszy posiłek po porannym spacerze. Jeśli nie zostanie zjedzony w ciągu 15 minut, schowaj jedzenie. Następną porcję podaj dopiero po popołudniowym spacerze. Jeżeli wcześniej pies nie dojadł ndash nie zwiększaj posiłku, mają być podobnej wielkości. Ostatni posiłek podaj po wieczornym spacerze. Każdy zdrowy pies, o zroacutewnoważonym rytmie dnia i przy zmotywowanych opiekunach w ciągu 3-5 dni zacznie regularnie jeść i się wyproacuteżniać, pod warunkiem że otrzymuje odpowiednio dobrane dla siebie jedzenie o wysokiej strawności i smakowitości, jak np. karma Purinareg ProPlanreg OPTIBALANCEtrade. Pokarmy uzupełniające czyli wszelkie przekąski czy przysmaki czy dodatkowe pokarmy nie powinny przekraczać 10 zalecanej dziennej porcji (czyli dla psa, ktoacutery powinien jeść ok. 100g suchej karmy dziennie, może dostać dodatkoacutew ok. 10-35g zależnie od ich koncentracji odżywczej ndash im tłustsze tym mniej). Bądź konsekwentny, a na przestrzeni 3-6 tygodni zobaczysz znaczną poprawę nie tylko w rytmie wyproacuteżnień, aktywności Twojego psa, czy lepszym i zdrowszym wyglądzie, ale także bardziej zroacutewnoważonym zachowaniu. U psoacutew nadpobudliwych, przewidywalny rytm dnia (w tym posiłkoacutew) jest podstawowym sposobem na podniesienie ich poczucia bezpieczeństwa, obniżenie poziomu stresu i zmniejszenie nerwowości.
Novotna470
Belchatow

Witam, mój 7-tygodniowy amstaff dostał jedzenie, wówczas zaczęły mu się trząść tylnie łapy. Dodam, że zanim zaczął jeść to spał. Nagle zerwał się z posłania i poleciał do miseczki. Czy to coś poważnego? Więcej takich objawów nie zauważyłam, lecz czy to normalne, że całymi dniami śpi? Co prawda budzi się i bawi, ale jest nadzwyczaj grzeczny jak na szczeniaka.

Jeżeli masz wątpliwości odnośnie stanu zdrowia swojego szczenięcia niezwłocznie udaj się do swojego lekarza weterynarii, ktoacutery najlepiej oceni stan jego zdrowia. Rekomenduje się, aby szczenięta przekazywać do nowego domu w wieku około 7-9 tygodni, z czego 7 tygodni to bardzo wcześnie. Nawet prawidłowo rozwijający się szczeniak, jest jeszcze wtedy trochę przerażony nowym domem i miejscem. W trakcie snu szczenię rośnie, a także nie musi się mierzyć ze stresującym poznawaniem nowego świata, więc spędza na nim wiele czasu. Zdrowe szczenię po okresie około 2 tygodniowej adaptacji, gdy lepiej pozna otoczenie i złapie rytm nowego miejsca zacznie zachowywać się nieco inaczej. Mimo to staraj się już takiego małego szczeniaczka uczyć, aby nie jadł zbyt łapczywie, gdyż nie jest to dla niego zdrowe. Mogą Ci w tym pomoacutec specjalnie skonstruowane miski w kształcie labiryntu lub z wypustkami. A gdy będziesz wychodzić z domu, staraj się zostawiać część porcji dziennej jedzenia w zabawce typu kula-smakula z ktoacuterej stopniowo wypadają granulki, odciągając uwagę zestresowanego szczeniaka od tego że został sam.
Natusia_kc
Toruń

Mój szczeniak nie chce jeść psiego jedzenia co mam zrobić? Jeżeli mu daję to trochę zje, a resztę zostawia.

Przede wszystkim trzeba wykluczyć w pierwszej kolejności to czy szczeniak nie jest chory. Sprawdź też czy jedzenie ktoacutere mu podajesz nie jest zepsute (karmy wilgotne po otwarciu muszą być spożyte w ciągu 12 godzin, a karmy suche prawidłowo przechowywane w zamkniętym pojemniku bez dostępu wilgoci nie dłużej niż 1,5 mies.). Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do świeżości jedzenia (zaroacutewno podstawowego jak i przekąsek, gryzakoacutew), natychmiast je wyrzuć. Następnie należy zweryfikować, ile dodatkowych pokarmoacutew bdquona bokurdquo i jakiego rodzaju szczenię otrzymuje od wszystkich domownikoacutew. Podobnie jak dzieci najadają się słodkimi i tłustymi lodami, tak Twoacutej szczeniak może nasycać się bezwartościowymi ale smakowitymi przekąskami. Pokarmy uzupełniające czyli wszelkie przekąski czy przysmaki czy dodatkowe pokarmy nie powinny przekraczać 10 zalecanej dziennej porcji (czyli dla psa, ktoacutery powinien jeść ok. 100g suchej karmy dziennie, może dostać dodatkoacutew ok. 10-35g zależnie od ich koncentracji odżywczej ndash im tłustsze tym mniej). Sprawdź ILE W OGOacuteLE POWINIEN JEŚĆ Twoacutej szczeniak w ciągu dnia. Na opakowaniu karmy masz podane dawkowanie w oparciu o docelową masę ciała szczenięcia (jaką osiągnie jako pies dorosły) i w danym wieku (w miesiącach). To jest porcja dzienna jaką pies powinien otrzymywać jeśli je WYŁĄCZNIE suchą karmę. Jeśli otrzymuje inne pokarmy (wilgotne) ich ilość średnio przyjmuje 3-4x większą objętość (np. 100g suchej karmy odpowiada ok. 350g karmy mokrej lub jedzenia domowego). Jeśli podajesz zaroacutewno jedzenie suche jak i mokre, powinieneś proporcjonalnie zmniejszyć porcję i dać po połowie rekomendowanej ilości na cały dzień (o ile oba pokarmy deklarują, że są pełnoporcjowe i zbilansowane). Odmierz 75 rekomendowanej dziennej porcji i podziel na 3 posiłki. Następnie podaj pierwszy posiłek po porannym spacerze. Jeśli nie zostanie zjedzony w ciągu 15 minut, schowaj jedzenie. Następną porcję podaj dopiero po popołudniowym spacerze. Jeżeli wcześniej szczenię nie dojadło ndash nie zwiększaj posiłku, mają być podobnej wielkości. Ostatni posiłek podaj po wieczornym spacerze. Każdy zdrowy szczeniak, o zroacutewnoważonym rytmie rozwoju i przy zmotywowanych opiekunach w ciągu 3-5 dni zacznie regularnie jeść i się wyproacuteżniać, pod warunkiem że otrzymuje odpowiednio dobrane dla siebie jedzenie o wysokiej strawności i smakowitości, jak karmy z linii Purinareg ProPlanreg OPTISTARTtrade.
amanda
Dzień dobry, moja suczka nie przepada za sucha karmą.

Na opakowaniu karmy pełnoporcjowej masz podane dawkowanie w oparciu o docelową masę ciała szczenięcia (jaką osiągnie jako pies dorosły) i w danym wieku (w miesiącach). To jest porcja dzienna jaką pies powinien otrzymywać jeśli je dany rodzaj pokarmu. Jeśli otrzymuje pokarmy wilgotne ich ilość średnio przyjmuje 3-4x większą objętość niż dobrej karmy suchej (np. 100g suchej karmy odpowiada ok. 350-400g karmy mokrej lub jedzenia domowego). Pamiętaj, aby szczenięciu podawać karmy pełnoporcjowe zbilansowane pod kątem ich wzrostu, w innym przypadku konieczna jest odpowiednia suplementacja m.in. wapnia i fosforu, ktoacuterą należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Jeśli podajesz zaroacutewno jedzenie suche jak i mokre, powinieneś proporcjonalnie zmniejszyć porcję i dać po połowie rekomendowanej ilości na cały dzień (o ile oba pokarmy deklarują, że są pełnoporcjowe i zbilansowane). Pokarmy uzupełniające czyli wszelkie przekąski czy przysmaki czy dodatkowe pokarmy, nie powinny przekraczać 10 zalecanej dziennej porcji (czyli dla psa, ktoacutery powinien jeść ok. 100g suchej karmy dziennie, może dostać dodatkoacutew ok. 10-35g zależnie od ich koncentracji odżywczej ndash im tłustsze tym mniej).
DudekP
Dlaczego mój szczeniak nie ma apetytu?

Istnieje wiele powodów, dla których nasz szczeniak może nie chcieć jeść. Brak apetytu może być związany z bardzo błahymi przyczynami, poprzez przejściowe problemy zdrowotne do ciężkich, zagrażających życiu chorób. Zanim jednak udasz się do lekarza weterynarii dokładnie przeanalizuj sytuację i wyklucz czynniki, które nie są związane z chorobą np.: • Stres związany z przybyciem do nowego domu • Gwałtowana zmiana diety (karma powinna być wprowadzana stopniowo przez okres ok 7 dni) lub rodzaju podawanego pokarmu (zwierzęta jedzą mniejsze objętości karmy suchej niż mokrej) • Sytuacje związane z gośćmi, dziećmi, innym zwierzętami • Zmiany temperatury na zewnątrz lub w domu (upały, rozpoczęcie okresu grzewczego) W przypadku jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z lekarzem weterynarii, najlepiej udając się na wizytę kontrolną. Pozdrawiam Sybilla

Ostatnie pytania do Krzysztofa

majeczka
W jakim wieku należy wykonać kastrację pieska?

Wybór odpowiedniego wieku do kastracji powinien być skonsultowany z lekarzem weterynarii. Wśród lekarzy są zwolennicy wczesnej kastracji, czyli przed osiągnięciem dojrzałości połciowej zwierzę powinno być po szczepieniach profilaktycznych. Wielu lekarzy rekomenduje jednak kastracje po osiągnięciu dojrzałości płciowej, która zależna jest od wielkości psa. Psy ras małych osiągają dojrzałość już w wieku 8 miesięcy, psy ras średnich w wieku 1 roku, a rasy duże i olbrzymie między 18,a 24 miesiącem życia. Zwierzę, które ma zostać poddane zabiegowi kastracji powinno mieć aktualne szczepienia. Lekarz weterynarii może zdecydować się na wykonanie dodatkowych badań krwi dla Psa. Bezwzględnym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu kastracji jest wnętrostwo (brak zejścia jądra do moszny), termin operacji powinien zostać niezwłocznie skonsultowany z lekarzem weterynarii.
amanda
Dzień dobry, mój szczeniak ma duży brzuszek. Weterynarz twiedzi, że jest zarobaczony. Faktycznie po dwóch pierwszych dawkach leku robaki pojawiły się w odchodach, jednak przy trzeciej już nie, a brzuszek nadal jest duży. W czym jest problem?

W pierwszej kolejności skonsultuj z lekarzem weterynarii czy cykl odrobaczania na pewno został już zakończony. Możesz także wykonać badanie kału na obecność pasożytów, co jest rekomendowane w takiej sytuacji. Lekarz też może sprawdzić czy Twój piesek prawidłowo się rozwija, czy po prostu jest przekarmiany. Następnie sprawdź czy ilość podawanych pokarmów w ciągu dnia nie przekracza wielokrotnie potrzeb szczenięcia. Na opakowaniu karmy masz podane dawkowanie w oparciu o docelową masę ciała szczenięcia (jaką osiągnie jako pies dorosły) i w danym wieku (w miesiącach). To jest porcja dzienna jaką pies powinien otrzymywać jeśli je WYŁĄCZNIE suchą karmę. Jeśli otrzymuje inne pokarmy (wilgotne) ich ilość średnio przyjmuje 3-4x większą objętość (np. 100g suchej karmy odpowiada ok. 350g karmy mokrej lub jedzenia domowego). Jeśli podajesz zarówno jedzenie suche jak i mokre, powinieneś proporcjonalnie zmniejszyć porcję i dać po połowie rekomendowanej ilości na cały dzień (o ile oba pokarmy deklarują, że są pełnoporcjowe i zbilansowane). Pokarmy uzupełniające czyli wszelkie przekąski czy przysmaki czy dodatkowe pokarmy nie powinny przekraczać 10 zalecanej dziennej porcji (czyli dla psa, który powinien jeść ok. 100g suchej karmy dziennie, może dostać dodatków ok. 10-35g zależnie od ich koncentracji odżywczej – im tłustsze tym mniej).
Cornqueenxxi
Kędzierzyn-Koźle

Kiedy można wyprowadzić psa na spacer? Ma już 2 miesiace, mieszka w bloku.

Rozpoczęcie spacerów poza bezpieczną strefę zamkniętej przestrzeni domu czy mieszkania jest związane z aktualnym grafikiem działań profilaktycznych u Twojego szczenięcia. Udaj się do swojego lekarza weterynarii, który na podstawie aktualnego schematu odrobaczeń oraz szczepień w książeczce zdrowia psa, powie Ci kiedy możesz bezpiecznie zacząć wychodzić na spacery ze swoim szczenięciem.
maja22
Jak często należy odrobaczać psa?

Zabezpieczenie przed pasożytami wewnętrznymi i zewnętrznymi naszego psa jest jednym z podstawowych regularnych obowiązków właściciela. W przypadku pasożytów wewnętrznych każdy z lekarzy dobiera odpowiednio program odrobaczeni. Nie ma uniwersalnego modelu i należy go dobrać indywidualnie do wieku, wielkości zwierzęcia i środowiska z którego pochodzi i w którym się wychowuje. Gdy zwierzę osiągnie dojrzałość odrobaczania dokonuje się zwykle raz do roku. Coraz więcej jest jednak zwolenników badania kału w kierunku pasożytów i ewentualnej terapii na konkretny rodzaj pasożyta. Wyjeżdżając ze swoim psem za granicę (np. nad morze Śródziemne), dowiedz się czy nie powinieneś zabezpieczyć swojego psa przed pasożytami, które nie występują w naszej strefie geograficznej. Bardzo ważne jest skuteczne zabezpieczanie przed pasożytami zewnętrznymi. Przeważnie służą temu środki działające bójczo i odstraszająco na różne grupy insektów jak np. pchły, kleszcze, meszki i komary. Zależnie od tego czy wybierzemy obrożę, preparat do zakraplania czy tabletkę, charakteryzują się one różnym czasem działania i różnym spektrum działania. Warto dokładnie notować datę zabezpieczenia zwierzęcia i zaznaczać w kalendarzu albo ustawiać przypomnienie w telefonie, terminu następnego zabezpieczenia. W wyborze odpowiedniego środka zawsze pomoże nam nasz lekarz weterynarii. Pozdrawiam Krzysztof
mareczeq
Dlaczego mój pies je trawę?

Podgryzanie trawy szczególnie świeżej jest naturalnym psim zachowaniem. Niestety u niektórych psów z zachowania naturalnego, może stać się zachowaniem kompulsywnym – czyli odpowiednikiem nerwowego obgryzania paznokci u ludzi. Może być wynikiem nudzenia się naszego psa na spacerze, lub reakcji w zamian za zachowanie w którym zwierzę czuje się niekomfortowo i stara się go uniknąć (np. zaczyna podjadać trawę, zamiast atakować innego psa). Jeżeli zaobserwujemy u szczeniaka, nadmierne zainteresowanie zjadaniem trawy na spacerach, a potem wymioty lub niestrawności warto sprawdzić czy nie należy go odrobaczyć i skonsultować dietę naszego psa z lekarzem weterynarii. Nie ma pełnej zgodności co do tego, ale istnieją pewne obserwacje sugerujące, że dobranie wyższego poziomu odpowiedniego włókna pokarmowego (błonnika) w diecie psa wpływa na zmniejszenie zainteresowania zjadaniem trawy na spacerach. Oprócz tego niektóre zachowania kompulsywne mogą być objawem stanów zapalnych jelit u psów, które wymagają pogłębionej diagnostyki weterynaryjnej i specjalnego postępowania dietetycznego. Pozdrawiam Krzysztof
Ronanum
Jakie dokumenty psa muszę zabrać ze sobą na wakacje?

Zawsze wybierając się gdzieś z naszym psem powinniśmy mieć ze sobą aktualną książeczkę zdrowia. Oznacza to że musi być ona wypełniona danymi psa, którego można łatwo zidentyfikować (najlepiej po obecności chipa lub tatuażu), oraz danymi właściciela psa. W książeczce musi być aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie psa. W przypadku innych szczepień oraz zabezpieczenia psa przed pasożytami wewnętrznymi czy zewnętrznymi, są one dobrowolne i zależą od woli właściciela. Wybierając się za granicę musimy sprawdzić w danej ambasadzie i u przewoźnika (samolot, autokar, pociąg) jakie ma wymagania i oczekiwania względem transportu zwierząt. Mogą one dotyczyć zarówno terminu wykonania szczepień czy badań, jak i sposobu przewozu zwierzęcia np. w luku bagażowym, czy jego trwałego znakowania np. obowiązkowy chip podskórny. Pozdrawiam Krzysztof
IgorKK
Od czego należy zacząć szkolenie psa?

Decydując się na psa, automatycznie bierzemy odpowiedzialność za jego życie oraz jego wychowanie. Nasz pies i jego zachowanie na spacerach – jest naszą wizytówką. Jeśli ciągnie, ujada na inne psy czy ludzi, nie wraca na spacerach – to powinniśmy udać się na podstawowe zajęcia z psiego posłuszeństwa. Ogólnie zaleca się kurs podstawowy dla szczeniąt w „psich przedszkolach”. Jeśli sami chcemy się podjąć treningu, najprostszym rozwiązaniem jest nagradzanie naszego psa za każdą dobrze wykonaną czynność. Przy jego prowadzeniu należy zachować spokój, unikać agresji, podniesionego głosu i motywować zwierzę pozytywnie. Wtedy nasz pies szybko uczy się co mu się „opłaca”. Dlatego, gdy wychodzimy na spacer z naszym psem posiadając w kieszeni przekąski, nasz pies wie, że należy czujniej nas obserwować. Gdy zorientuje się że zamiast ciągnąć, warto do nas podejść bo zostanie za to szybko nagrodzony, po kilku powtórzeniach wyrobią się w nim nowe nawyki. Warto traktować wyjścia na spacer jako czas treningu, dzięki czemu dobre reakcje będą się utrwalać dzień po dniu, i po pewnym czasie nie muszą być wzmacniane nagrodą. Pozdrawiam Krzysztof
Kamyczek
Co zrobić gdy pies ma biegunkę?

Biegunka to często spotykany problem, który może być zarówno powiązany z przejściową niestrawnością jaki i objawem poważnej choroby na przykład choroby wątroby, trzustki, nerek czy stanów zapalnych przewodu pokarmowego oraz wielu innych. Dlatego jeśli obserwujesz biegunkę u swojego psa, określ czy jest to zjawisko incydentalne czy regularne, jego nasilenie oraz czy w biegunce znajduje się np. krew. Tymi informacjami powinieneś podzielić się z lekarzem weterynarii. Jeżeli zaobserwujesz biegunkę u swojego psa na spacerze, zastanów się co jadł przez ostatnie 48 godzin i czy nie miał kontaktu z nieznanymi psami, które mogły być potencjalnie chore. Następnie odstaw pokarm na 6-12 godzin. Pozostaw dostęp do świeżej wody. Po pół dnia głodówki przygotuj mu lekkostrawny posiłek, wykorzystując do tego specjalną karmę lekkostrawną dedykowaną zwierzętom z problemami gastroenterologicznymi oraz probiotyk dedykowany dla zwierząt. Gdy biegunka ma charakter ostry lub utrzymuje się dłużej niż 24h należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Jest on strasznie niebezpieczna dla młodych i starszych psów, gdyż może prowadzić do szybkiego odwodnienia organizmu. Nie lekceważ jej objawów, a leczenie tzw. metodami domowymi lub lekami ludzkimi często nie przynosi efektu. Pozdrawiam Krzysztof
Sytatos
Mój psiak złapał kleszcza, jak należy go usunąć?

Zanim zdecydujemy się na ten zabieg, powinieneś upewnić się czy jesteś w stanie to zrobić samodzielnie. Jeżeli masz wątpliwości, powinieneś udać się bezpośrednio do lekarza weterynarii. Sam zbieg nie jest skomplikowany, a przed jego wykonaniem warto zabezpieczyć się w środek odkażający, rękawiczki, pesetę (lub specjalne kleszczyki). Nie smaruj kleszcza, ani okolicy żadnymi środkami, tylko delikatnie wykręć go, starając się nie urwać elementu wkręconego w skórę psa. Po prawidłowym wyjęciu kleszcza należy odkazić okolicę środkiem dezynfekcyjnym. Zarówno miejsce po kleszczu, jak i ogólny stan zdrowia powinien być monitorowany przez kolejne dni. W przypadku miejscowego rumienia, zaburzeń apetytu, ospałości, podwyższonej temperatury skontaktuj się niezwłocznie z lekarzem weterynarii. Zawsze pamiętaj, aby zabezpieczać zwierzę przed pasożytami zewnętrznymi przez cały rok. Dzięki temu możesz uniknąć wielu chorób przenoszonych przez nie. Pozdrawiam Krzysztof
Anakaja
Jak dbać o kondycję skóry psa?

Przynajmniej raz w tygodniu każdy właściciel powinien dokładnie przejrzeć skórę swojego zwierzęcia. Począwszy od czystości oczu, uszu oraz wszelkich fałdek, a na przestrzeniach międzypalcowych kończąc. Warto połączyć taki przegląd z dokładnym wyczesaniem (także krótkowłosego psa), dzięki czemu pobudzimy krążenie i namierzymy wszelkie nierówności na skórze czy zgrubienia. Nasz niepokój może wzbudzić przerzedzenie sierści, zmiana koloru skóry (zaczerwienienia lub ściemnienie), niegojące się ranki, łuszczące się miejsca czy widoczny łupież. Jeżeli pomimo zachowywania podstawowej higieny (umycie psa płynem lub szamponem dla psów całego lub miejscowo), stwierdzamy takie zmiany i utrzymujące się ponad tydzień lub zaogniają, należy udać się do lekarza weterynarii, najlepiej specjalizującego się w dermatologii. Pozdrawiam Krzysztof
Wiki909
Mój szczeniak często wymiotuje, czy należy z nim iść do weterynarza?

Wymioty to często spotykany problem, który może być zarówno powiązany z przejściową niestrawnością, jak też może być objawem poważnej choroby, np. choroby wątroby, trzustki, nerek czy niedrożności przewodu pokarmowego. Dlatego jeśli obserwujesz wymioty u swojego psa, określ czy jest to zjawisko incydentalne czy regularne, jego nasilenie oraz czy w wymiotach znajduje się np. krew. Tymi informacjami powinieneś podzielić się z lekarzem weterynarii. Jeżeli zaobserwujesz wymioty u swojego psa na spacerze, zastanów się co jadł przez ostatnie 48 godzin i czy nie miał kontaktu z nieznanymi psami, które mogły być potencjalnie chore. Gdy Twój pies wymiotuje odstaw mu jedzenie na przynajmniej 6-12 godzin. Pozostaw dostęp do małych ilości świeżej wody. Po pół dnia głodówki przygotuj mu lekkostrawny posiłek, wykorzystując do tego specjalną karmę lekkostrawną dedykowaną zwierzętom z problemami gastroenterologicznymi. Jeżeli Twój pies reaguje wymiotami na zbyt dużą porcję jedzenia, należy podzielić porcję dzienną na kilka posiłków i nie dawać mu dostępu do pełnej miski, tylko kontrolować wielkość porcji. Warto też sięgnąć po miski pomagające spowolnić pobieranie pokarmu, zachęcające do dokładniejszego gryzienia i formowania kęsa. Takie sytuacje zdarzają się u psów ras dużych i olbrzymich, które mają tendencję do połykania karmy. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z lekarzem weterynarii, najlepiej udając się na wizytę kontrolną. Pozdrawiam Krzysztof