x
x
x

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Aby w pełni korzystać z serwisu optymalnystart.pl zarejestruj się

ZAREJESTRUJ SIĘ

 
 
 
Optymalny start


Tresura psa, czyli jak wychować szczeniaka

szkolenie
Tresowanie szczeniaka to wspaniała rozrywka, która może zbliżyć do siebie wszystkich domowników. Jeśli teraz poświęcisz czas na naukę, będziesz mógł cieszyć się dobrze wyszkolonym psem.

Oto kilka podstaw tresowania szczeniąt:

Psia motywacja

Podobnie jak ludzie, psy również są zwierzętami stadnymi, które przystosowały się do życia w grupie. Twój szczeniak będzie członkiem Twojej rodziny i do wszystkich domowników, będzie należało nauczenie go obowiązujących zasad. Szybko nauczy się ich przestrzegać, ale musicie go poprowadzić do celu.

Przyswojenie domowych reguł zajmie Twojemu pupilowi trochę czasu. Ważne, aby w tym procesie stosować mechanizm pozytywnego wzmocnienia. Wiele osób gani swoje psy w trakcie tresury, gdy te popełniają błędy. Nie jest to jednak dobry sposób. Lepiej motywować psa do przestrzegania zasad nagrodami i pieszczotami, gdy postępuje tak jak należy. Jeśli to nie wystarcza, spróbuj motywować go smakołykami lub nagradzać wspólną zabawą.

Zobacz więcej filmików z akademii szczeniaka

Jak zacząć?

Tresurę pieska najlepiej rozpocząć zaraz, jak zwierzę trafi do domu. Już pierwszego dnia ucz go jak odróżniać pożądane i niepożądane zachowania. W razie problemów skonsultuj się z weterynarzem lub behawiorystą.

Konsekwencja

Między Tobą, a Twoim psem nawiąże się silna więź. Kluczem w tresurze będzie więc jasna i konsekwentna komunikacja. Ucz go tego, co pożądane poprzez nagrody, a to, co niepożądane sygnalizuj wyraźnym „nie”. Najważniejsze, aby nauczyć szczeniaka jak rozróżniać to co dobre od złego. Jeśli Tobie zabraknie konsekwencji, Twój ulubieniec również nie będzie się nią wykazywał.

Tresura psa, czyli jak wychować szczeniakaTresura psa, czyli jak wychować szczeniaka

 

 

Nagradzanie szczeniaka

Psia przekąska będzie dobrym sposobem na nagrodzenie dobrych wyników w nauce. Nie dawaj mu jednak smakołyków bez powodu. Szczeniak powinien na nie zasłużyć. Przekąski nie powinny być jednak jedyną formą nagradzania. Można uciec się do nich na początku i powoli zastępować je aprobatą. Z czasem Twojemu psiakowi wystarczy tylko pochwała.

Niepożądane zachowania

Niegrzeczne zachowania szczeniaka nikogo nie dziwią. Zwłaszcza, że nie robi tego na złość. Najprawdopodobniej nie widzi nic złego w swoim postępowaniu, więc do Ciebie będzie należało oduczanie go niepożądanych aktywności. Pamiętaj, aby nie karać go za to, co zrobił jakiś czas temu. Nie będzie wiedział, co zrobił źle, jeżeli Twój sprzeciw nie nastąpi bezpośrednio po niepożądanym zachowaniu. Gdy nakryjesz szczeniaka na robieniu tego czego nie powinien powiedz głośno „nie” i pochwal go, gdy przestanie.

Może zainteresuje Cię również:

← powrót ↑ do góry 
 

PURINA PRO PLAN

Nie masz czasu na czytanie? Pobierz artykuł w PDF       
 
POBIERZ>

PURINA PRO PLAN