x
x
x

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Aby w pełni korzystać z serwisu optymalnystart.pl zarejestruj się

ZAREJESTRUJ SIĘ

 
 
 
Optymalny start


Sztuka aportowania

aport
Aportowanie to jedna ze standardowych psich umiejętności, którą można praktykować zarówno na dworze, jak i w domu. Istnieją nawet specjalne zabawki do tego typu zabaw na odległość.

Aportowanie da Twojemu podopiecznemu dodatkowe umiejętności i będzie dobrym ćwiczeniem fizycznym. Rzucone przedmioty znów trafią w Twoje ręce, a przy tym nie nabiegasz się więcej od Twojego ulubieńca.

Pamiętaj, aby przy pierwszych próbach, uczyć Twojego szczeniaka przynoszenia tylko zabawek. Używając innych codziennych przedmiotów, możesz wyrobić w nim zły nawyk bawienia się tym, czym nie powinien. Gdy już nauczy się aportować, możesz pokusić się o naukę przynoszenia gazety lub nawet kapci.

Oto jak zacząć:

  • Na początku turlaj zabawkę z dala od szczeniaka i pozwól mu ją złapać.
  • Gdy już ją podniesie powiedz „przynieś”! W ten sposób zacznie łączyć komendę z czynnością.
  • Pochwal go energicznie, gdy trzyma zabawkę w pyszczku.
  • Wydaj komendę "przynieś" i gdy przyniesie Ci zabawkę znów go nagródź. Możesz nawet dać pieskowi smakołyk, aby zachęcić go, by do Ciebie podszedł. Jeżeli początkowo jest niechętny by przynosić zabawkę możesz zapiać mu smycz i delikatnie przyciągać do siebie, za każdym razem chwaląc szczeniaka za wykonane zadanie.
  • Głaszcz go, ale unikaj głowy, aby nie bał się, że od razu odbierzesz mu zabawkę.
  • Pozwól mu pobawić się zabawką przez kilka minut, żeby również miał frajdę z przyniesienia jej do Ciebie.
  • Następnie poćwicz komendę „oddaj”. Skuś szczeniaka smakołykiem, aby zostawił zabawkę. Gdy ją upuści, daj komendę „oddaj” i podaj mu nagrodę. Pogłaszcz go i ponownie rzuć zabawkę. Po więcej wskazówek, zajrzyj do naszej sekcji szkoleń.
  • Z czasem rzucaj zabawki odrobinę dalej.

Sztuka aportowaniaSztuka aportowania

 

 

Każde szczenię jest inne, więc nie zapominaj, że podczas gdy jeden szczeniak będzie cieszył się z gonitwy za przedmiotami i przynoszeniem ich do Ciebie, inny będzie wolał bawić się zdobyczą i może być mniej skory do ciągłego biegania za nią.

Zobacz więcej filmików z akademii szczeniaka

Gdy piesek będzie już gotowy na większy wysiłek, przenieś grę na zewnątrz. Nim się obejrzysz Twój szczeniak będzie przynosił Ci przedmioty w ramach zabawy lub przysługi!

Może zainteresuje Cię również:

← powrót ↑ do góry 
 

PURINA PRO PLAN

Nie masz czasu na czytanie? Pobierz artykuł w PDF       
 
POBIERZ>

PURINA PRO PLAN