x
x
x

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Aby w pełni korzystać z serwisu optymalnystart.pl zarejestruj się

ZAREJESTRUJ SIĘ

 
 
 
Optymalny start


Przygotowanie domu na przybycie szczenięcia

szczeniak
Pierwszego dnia, nowy dom może wydawać się Twojemu psu dziwnym miejscem. Dzięki odpowiedniemu planowaniu pomożesz szczenięciu zaadaptować się tak płynnie jak to możliwe.

Oto kilka rad wartych przemyślenia przed przybyciem szczenięcia: 

Przygotowanie domu na przybycie szczenięciaLegowisko

Specjalne miejsce do spania i relaksu pomoże Twojemu szczenięciu poczuć się bezpiecznie.

Nie wybieraj zbyt dużego legowiska. Zmniejszy to ryzyko jego zabrudzenia przez szczenię. Psy nie brudzą w miejscu, gdzie śpią.

Upewnij się, że legowisko jest wystarczająco duże, aby szczenię mogło wstać, obrócić się i położyć w nim.

Gdy posiadasz psa dużej rasy, dobrym pomysłem jest legowisko, które możesz dostosowywać gdy Twoje szczenię dorasta. Możesz także zmieniać rozmiar legowiska w miarę jak Twój szczeniak dorasta.

Ułóż legowisko tam, gdzie łatwo je posprzątać, gdzie jest cicho i nie ma przeciągu. Nie izoluj swojego szczenięcia. Znajdź mu takie miejsce, z którego może obserwować rodzinę i czuć się bezpiecznie. 

Podaruj swojemu szczenięciu koc lub poduszkę, do których może się tulić. Upewnij się, że zrobione są z materiału, który jest łatwy do czyszczenia oraz bezpieczny, ponieważ Twój pies może je gryźć. 

Pokaż szczenięciu jego legowisko, gdy tylko przyprowadzisz go do domu. Weź delikatną zabawkę do gryzienia i spokojnie poprowadź go do legowiska wypowiadając komendę (np. "na miejsce"). Po kilku powtórzeniach Twoje szczenię skojarzy legowisko z zabawą i zadowoleniem. Nigdy nie używaj legowiska jako miejsca odbywania kary czy odosobnienia. 

Przygotowanie domu na przybycie szczenięciaObroża i smycz 

Upewnij się, że pierwsza obroża Twojego szczenięcia zrobiona jest z lekkiego nylonu lub skóry. Sprawdź, czy daje wystarczająco dużo miejsca na wzrost - powinna być na tyle duża, by zmieścić pod nią dwa palce.

Załóż szczenięciu obrożę tak wcześnie, jak to możliwe. Będzie ona niezbędna, by nauczyć go chodzić na smyczy, co sprawi, że oboje będziecie cieszyć się bezpiecznym spacerem. Idealna do codziennego szkolenia i spacerów jest smycz o długości dwóch metrów i szerokości dostosowanej do wielkości psa (aby nie była zbyt ciężka). 

Przygotowanie domu na przybycie szczenięcia

Miski 

Przygotuj dla Twojego szczenięcia oddzielne miski na wodę i jedzenie. Stal nierdzewna jest najlepsza i najłatwiejsza w czyszczeniu.

Szukaj misek, które się łatwo nie przewracają. 

 

 

Przygotowanie domu na przybycie szczenięciaZabawki

Zabawa pomaga Twojemu szczenięciu uczyć się i skupić. Pomaga także w szkoleniu. Najlepsze są krótkie i częste okresy zabawy.

Zabawki powinny być łatwe do gryzienia. Gryzienie pomaga Twojemu szczenięciu utrzymać zdrowe i czyste zęby. Wybierz zabawki stworzone dla szczeniąt, które nie mogą się rozbić, rozedrzeć czy zostać połknięte.

Twarde piłki i nylonowe gryzaki są dobrymi zabawkami. Interaktywne kostki i piłki, do których możesz wrzucić granulki karmy dla szczeniąt wydobędą z Twojego psa naturalną ciekawość. 

Stare buty i ubrania to nie są najlepsze "zabawki" dla Twojego szczenięcia. Nie rozróżni, które buty są stare, a które nowe. 

Przygotowanie domu na przybycie szczenięciaPielęgnacja 

Im wcześniej zaczniesz pielęgnację swojego szczenięcia, tym łatwiej uzna to za rutynę, która sprawi, że będzie się dobrze czuł i świetnie wyglądał. Czesanie utrzymuje jego sierść w czystości oraz dba o zdrowie skóry.

Powoli przyzwyczajaj szczenię do kąpieli. Kąp szczenię tylko wtedy, gdy jest to potrzebne. Częste kąpiele wysuszają sierść i podrażniają delikatną skórę. Nie korzystaj z szamponów przeznaczonych dla ludzi, ani dorosłych ani niemowląt, tylko dla psów, dostosowane do rodzaju sierści Twojego ulubieńca. 

Przygotowanie domu na przybycie szczenięciaProdukty do pielęgnacji 

Kup szczotkę, która sprawi, że Twoje szczenię będzie świetnie wyglądać.

Dla krótkowłosych ras kup szczotkę z naturalnego włosia lub rękawicę z gumowymi wypustkami. Dla szczenięcia rasy długowłosej upewnij się, że posiadasz wytrzymały metalowy grzebień o szeroko rozstawionych obrotowych ząbkach oraz trymer podszerstka. Rasy takie jak pudle czy spaniele raczej wymagają regularnych wizyt u psiego fryzjera. 

Przygotowanie domu na przybycie szczenięciaZdrowie jamy ustnej 

Twojemu szczenięciu rosną stałe zęby około szóstego i siódmego miesiąca życia. Jednak mycie już na etapie tzw. zębów mlecznych pomoże mu przyzwyczaić się do tego zdrowego nawyku.

Zacznij od delikatnego masażu palcami zębów i dziąseł Twojego szczenięcia. Następnie przemyj zewnętrzną stronę zębów gazikiem.

Kiedy już przyzwyczai się do tego zabiegu, zastosuj szczoteczkę i pastę do zębów dla psów. 

Przygotowanie domu na przybycie szczenięciaSzczoteczka do zębów dla szczeniąt 

Specjalne szczoteczki i pasty do zębów dostępne są w sklepach zoologicznych lub u lekarzy weterynarii. Nie korzystaj z pasty do zębów dla ludzi, ponieważ może się pienić i powodować zaburzenia żołądkowe u psów. Mycie zębów każdego dnia zapobiega nadmiernemu nagromadzaniu się kamienia nazębnego, hamuje infekcje i chroni zdrowie jamy ustnej Twojego szczenięcia w trakcie jego rozwoju. 

Może zainteresuje Cię również:

← powrót ↑ do góry 
 

PURINA PRO PLAN

Nie masz czasu na czytanie? Pobierz artykuł w PDF       
 
POBIERZ>

PURINA PRO PLAN