x
x
x

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Aby w pełni korzystać z serwisu optymalnystart.pl zarejestruj się

ZAREJESTRUJ SIĘ

 
 
 
Optymalny start


Lęk separacyjny u psa? Jak sobie z nim radzić?

zdjęcie
Jeśli Twój szczeniak drapie w drzwi, nadmiernie skamle lub szczeka, załatwia się w mieszkaniu, albo gryzie przedmioty za każdym razem gdy Twoja rodzina wychodzi z domu, być może cierpi on na lęk separacyjny.

Nie zostało do końca wyjaśnione dlaczego u niektórych szczeniąt rozwija się fobia przed byciem pozostawionym samemu. Bez względu na przyczynę, musisz pamiętać, że zachowanie Twojego pupila nie jest złośliwe, a wynika jedynie z paniki i prób radzenia sobie z nią. Karanie psiaka nie rozwiąże problemu. Najlepszym podejściem będzie stopniowe oswajanie Twojego ulubieńca z pozostawaniem samemu.

Zapobieganie lękowi separacyjnemu u psa

Dobrze, aby Twój psiak czuł się komfortowo, gdy zostaje sam w domu. Jeśli poświęcisz mu trochę czasu i będziesz przestrzegać kilku prostych zasad, możesz pomóc mu opanować tę umiejętność. Jeśli to możliwe zacznij od razu, gdy tylko piesek pojawi się w Twoim domu.

  • Szczenięta lubią rutynę. Ustal plan dnia, którego będą przestrzegać również pozostali domownicy. 
  • Zastosuj trening zapobiegawczy.
  • Zawsze daj psu możliwość załatwienia potrzeb fizjologicznych, zanim zostawisz go w domu.
  • Ogranicz uwagę, którą poświęcasz psu tuż przed wyjściem, tak aby nie przeżył szoku, gdy wszyscy domownicy znikną z mieszkania.
  • Kiedy wracasz do domu, zachowaj spokój i ogranicz powitanie do minimum. Nie chcesz, aby zbytnio się ekscytował.

Lęk separacyjny u psa? Jak sobie z nim radzić?Lęk separacyjny u psa? Jak sobie z nim radzić?

Co wolno i czego nie wolno?

Postaraj się sprawić, aby wyjście z domu i powrót do niego nie były znaczącymi wydarzeniami. Im więcej zaangażowania i pieszczot włożysz w pożegnanie, tym bardziej niepewnie będzie czuł się Twój piesek po Twoim wyjściu. Możesz rozważyć pozostawienie go z przekąską lub odpowiednią zabawką, tak aby czas spędzony w samotności kojarzył mu się z czymś pozytywnym.

Gdy wracasz do domu nie okazuj zbytniego entuzjazmu. Wystarczy jeśli pozwolisz Twojemu psiakowi od razu wyjść z klatki i zabierzesz go na spacer, aby mógł załatwić swoje potrzeby. Z wiekiem gdy piesek ma większą kontrolę nad pęcherzem, poczekaj aż uspokoi się i wyciszy po Twoim powrocie. Dopiero wtedy przywitaj się z nim i pochwal za dobre zachowanie.

Większość szczeniąt piszczy lub skamle, gdy zostaje sama w domu. Silny lęk separacyjny może jednak skutkować poważnymi konsekwencjami, jak na przykład zniszczonymi meblami, nieustannym szczekaniem lub skamleniem, czy niepożądanym załatwianiem się w domu pod Twoją nieobecność. Skonsultuj się ze znajomym weterynarzem, wykwalifikowanym trenerem lub psim behawiorystą jeśli nie uda Ci się wyeliminować tych problemów samodzielnie.

 

Może zainteresuje Cię również:

← powrót ↑ do góry 
 

PURINA PRO PLAN

Nie masz czasu na czytanie? Pobierz artykuł w PDF       
 
POBIERZ>

PURINA PRO PLAN