x
x
x

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Aby w pełni korzystać z serwisu optymalnystart.pl zarejestruj się

ZAREJESTRUJ SIĘ

 
 
 
Optymalny start


Jak powstrzymać szczeniaka od skakania na ludzi?

Skakanie
Pies, który skacze na ludzi może być powodem zmęczenia, wstydu a czasem również niebezpiecznych sytuacji. Podobnie jednak jak w przypadku innych niepożądanych zachowań, skakania można oduczyć. Tu również sprawdzi się zasada: im wcześniej tym lepiej.

Dlaczego szczeniak skacze na Ciebie?

Psy skaczą na ludzi ponieważ wyuczyliśmy je takiego zachowania. Gdy podskakują, okazujemy im nasze zainteresowanie. Należy więc nauczyć ulubieńca, że okażemy mu naszą uwagę, dopiero wtedy gdy usiądzie.

Jak oduczyć psiaka skakania?

Podobnie jak w przypadku innych problemów z zachowaniem, najlepszym planem na oduczenie psa niepożądanych nawyków jest wzmacnianie tych zachowań, które akceptujemy.

Ćwicz siadanie

Wskazówki dotyczące tresury znajdziesz w naszym artykule na temat komend. Zanim dasz cokolwiek Twojemu psiakowi, począwszy od smakołyka, otwarcia drzwi, rzucenia zabawki, skończywszy na pieszczotach, każ mu usiąść. Bardzo szybko szczenię nauczy się kojarzyć siadanie z wszystkim co dobre w życiu i przestanie podskakiwać.

Nie nagradzaj skakania

Jeśli będziesz głaskać, przytulać lub cieszyć się, gdy Twój pies skacze, pomyśli, że podoba Ci się jego zachowanie. Gdy podskakuje, zbliż się do niego o krok i powiedz niskim tonem „siad!” Jeśli to nie poskutkuje, możesz się do niego odwrócić tyłem. Za każdym razem gdy będzie przygotowywał się do skoku, odwróć się i odejdź w przeciwnym kierunku. Cokolwiek robisz, nie nagradzaj go bezpośrednio po podskokach. Lepiej poczekać, aż usiądzie.

Jak powstrzymać szczeniaka od skakania na ludzi?Jak powstrzymać szczeniaka od skakania na ludzi?

 

 

Chwal go, gdy Cię słucha

Gdy wszystkie łapy znajdą się już na podłodze, spokojnie nagradzaj szczeniaka. Następnie każ mu usiąść i znowu go pochwal. Dobrą nagrodą będzie również niewielka porcja ulubionej karmy. Jeżeli to nie poskutkuje, spróbuj odciągnąć psiaka od Ciebie i Twoich gości smakołykiem i każ mu usiąść. Nie powinieneś nagradzać go bezpośrednio po tym jak skakał na ludzi. W przeciwnym razie będzie za każdym razem witał się w ten sposób.

Zobacz więcej filmików z akademii szczeniaka. 

Zaangażuj gości

Kluczem w szkoleniu szczeniaka jest konsekwencja. Zapnij pieskowi smycz i poćwiczcie przywitania na Twoich znajomych (zwłaszcza tych, którzy uwielbiają zwierzęta i rozumieją, że trening wymaga czasu). Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, zapobiegniesz problemom zamykając psa w specjalnej klatce gdy odwiedzają Cię znajomi. Zawsze możesz wypuścić go po chwili, kiedy już się uspokoi.

Może zainteresuje Cię również:

← powrót ↑ do góry 
 

PURINA PRO PLAN

Nie masz czasu na czytanie? Pobierz artykuł w PDF       
 
POBIERZ>

PURINA PRO PLAN