x
x
x

Logowanie


Nie masz jeszcze konta?

Aby w pełni korzystać z serwisu optymalnystart.pl zarejestruj się

ZAREJESTRUJ SIĘ

 
 
 
Optymalny start


Jak oduczyć szczeniaka gryzienia rąk, mebli i innych rzeczy?

Szczeniak gryzie – jak nie dać się zjeść
Gryzienie i podgryzanie leżą w naturze Twojego szczeniaka. Twój pupil poznaje swoje możliwości i uczy się jak jego zachowania wpływają na innych. Najlepiej zająć się tematem gryzienia tak wcześnie jak to tylko możliwe.

Dlaczego szczeniak gryzie?

Twój pies gryzie wtedy, kiedy chce się z Tobą bawić. Szczeniaki zazwyczaj wypróbowują zabawy i gryzienie na swoim rodzeństwie już w bardzo młodym wieku, a następnie oduczają się pewnych zachowań, w zależności od tego jak reaguje ich psia mama, bracia i siostry. Jeżeli szczenię zostanie wcześnie zabrane z miotu (przed 10. tygodniem), może nie zdążyć opanować wszystkich zasad i to od Ciebie będzie zależało jak szybko je przyswoi.

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia?

Możesz ignorować Twojego ulubieńca, a nawet odejść od niego, gdy zaczyna Cię gryźć. Wolno Ci też okazać niezadowolenie i wydać z siebie głośne dźwięki „ał” lub „auć”, co powinno wprawić szczeniaka w zdumienie i przerwać gryzienie. Kiedy przestanie, pochwal go łagodnym tonem.

Zaoferuj pieskowi gryzaki i nagradzaj go, gdy zajmuje się nimi zamiast kąsać Ciebie. Jeżeli psiak nie przestaje gryźć przerwij z nim zabawę i zostaw go samego. Ucz Twojego ulubieńca ostrożnego łapania zębami. Pomachaj mu zamkniętą dłonią przed pyszczkiem i odsuń ją, jeżeli będzie chciał gryźć. Spróbuj ponownie i jeśli tym razem nie będzie próbował, daj mu smakołyk.

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia rąk, mebli i innych rzeczy?Jak oduczyć szczeniaka gryzienia rąk, mebli i innych rzeczy?

Pamiętaj, aby nagradzać go drugą ręką. Spróbuj tak z innymi przedmiotami, otwartą dłonią, palcem, a w końcu zabawką. Pod koniec ćwiczenia podaj mu zabawkę zanim spróbuje sam ją złapać ząbkami. W kolejnych próbach wydłużaj czas, zanim dostanie nagrodę. W ten sposób uczysz go cierpliwości i oczekiwania na Twoje przyzwolenie, nim będzie mógł zająć się zabawą i gryzieniem. Wypróbuj też komendę „stop”. Jeśli Twój szczeniak zaczyna gryźć podczas zabawy wstań, odsuń od niego ręce i powiedz „stop”. Nagradzaj go za każdym razem gdy posłucha. Pamiętaj, aby nie pozostawiać dzieci bez opieki, gdy bawią się ze zwierzętami. Bądź konsekwentny w karach i nagrodach, zwłaszcza w pierwszych etapach tresury.

Zobacz więcej filmików z akademii szczeniaka

Czego nie wolno robić?

Nie krzycz na psa, nie bij go po nosie i nie zamykaj mu na siłę pyszczka, gdy gryzie. Nie zrozumie Twojej intencji i przestanie Ci ufać w trakcie zabawy. W żadnym wypadku nie próbuj prowokować gryzienia. Nie pozwól, aby Twoje dziecko zbliżało twarz do psa, gdy oduczasz go gryzienia. Nie poddawaj się i nie myśl, że w końcu się nauczy. Oczekiwane wyniki i wzajemne zrozumienie między Tobą i Twoim psem przyjdą wtedy, gdy za każdym razem podczas zabawy będziesz uczyć go granic.

Może zainteresuje Cię również:

← powrót ↑ do góry 
 

PURINA PRO PLAN

Nie masz czasu na czytanie? Pobierz artykuł w PDF       
 
POBIERZ>

PURINA PRO PLAN